RACJA TV

Facebook.

Najczęściej czytane

Wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

Bez Twej poezji można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.(…)

1 lutego odeszła od nas Wisława Szymborska, poetka, laureatka wielu nagród, w tym literackiej nagrody Nobla w 1996 roku, „za – jak to sformułował Komitet Noblowski – poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Napisała ponad 350 wierszy, wydała kilkanaście tomików i zbiorów poezji. Pisała do samego końca, ostatni tomik wydano w ub. roku. Niestety bardziej znana i doceniana była za granicą, niż we własnym kraju. Jej twórczość tłumaczono na 42 języki. Tymczasem w ojczyźnie przez niektóre środowiska bojkotowana była i jest wręcz ostentacyjnie.

„Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”
Wypomina się Jej postawę w latach stalinizmu, „krew na piórze”, poprzez podpisanie w 1953 roku tzw. Rezolucji Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego (podpisali ją m.in. J. Przyboś, S. Mrożek, B. Miecugow, L. Herdegen, K. Bunsch) i kilka wierszy sławiących rewolucję i Lenina. Nie wspomina się jednak o Jej związkach z paryską „Kulturą”, ani o tym, że w 1975 roku podpisała protestacyjny list 59, w którym czołowi polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR. Polityka odcisnęła silne piętno na Jej życiu, dość powiedzieć, że dopiero w 15 lat po Noblu doczekała się Orderu Orła Białego. Na szczęście dożyła.

„…można nie kochać Cię i żyć…”
My Cię kochamy za Twoje piękne wiersze, za Twoje ciepło, za wrażliwość i skromność. Zapamiętamy tę chwilę, kiedy król szwedzki zmuszony był łamać zasady etykiety dworskiej i protokołu z powodu zagubionej nieco, starszej pani z Polski. Zapamiętamy też, niestety, protesty „prawdziwych Polaków” przeciwko nadaniu Tobie honorowego obywatelstwa Krakowa.

W południe 9 lutego, na Cmentarzu Rakowickim, wśród żegnających Cię nie zabraknie członków i sympatyków RACJI PL.

Zarząd Krajowy Racji PL

Napisz komentarz
Musisz być zalogowany(a) aby napisać komentarz.
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
rydzyk
O. Rydzyk: jesteśmy wykluczani, tylko katolicy nie mają telewizji

Podczas posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu o. Tadeusz Rydzyk wyraził opinię, że katolicy są szczególnie traktowani przez KRRiT...

Zamknij