RACJA TV

Facebook.

Najczęściej czytane

Profesor Tadeusz Kowalik

Po długotrwałej chorobie, zmarł profesor Tadeusz Kowalik. Jeden z najwybitniejszych ekonomistów Polski, nielicznych „ekonomistów biedy i zrównoważonego rozwoju”. Najważniejsza postać w polskiej debacie o gospodarce, członek Klubu Krzywego Koła, współpracownik KOR, doradca „Solidarności” i współtwórca Unii Pracy. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej lewicy. Od pół roku zasiadał w Radzie Naukowej „Praktyki Teoretycznej”. Profesor był w polskim świecie naukowym osobą wyjątkową. Imponował erudycją, nonkonformizmem i odwagą sądów. Nigdy nie rozgraniczał pracy naukowej i zaangażowania społecznego. Wierzył, że nauka ma sens tylko wtedy, gdy opuszcza ściany ciasnych uniwersyteckich gabinetów, by interweniować w społeczną rzeczywistość.

Był jednym z najbardziej przenikliwych krytyków polityki gospodarczej Leszka Balcerowicza i zaordynowanej przez niego „terapii szokowej” w polskiej „drodze do kapitalizmu”. Jako jeden z nielicznych przez ostatnie dwie dekady walczył z dominacją neoliberalizmu w polskim środowisku ekonomicznym. Gdy na uniwersytetach niepodzielnie królowali Hayek, Friedman i Mises, On przypominał tradycje polskiej ekonomii marksistowskiej – Ludwika Krzywickiego, Różę Luksemburg, Oskara Langego, Michała Kaleckiego. Obecny kryzys w zupełności potwierdził formułowane przez niego sceptyczne diagnozy dotyczące możliwości rozwojowych współczesnego kapitalizmu.

Mimo ciężkiej choroby pracował z niezwykłą pasją i zaangażowaniem niemal do ostatnich chwil. W najbliższym numerze „Praktyki Teoretycznej” miał się ukazać jego artykuł o teorii kapitalizmu Róży Luksemburg. Niestety, nie zdąży już go dokończyć. Zgodę Profesora na dołączenie do Rady Naukowej „Praktyki Teoretycznej” traktowaliśmy zawsze jako wielki zaszczyt i potwierdzenie słuszności obranej przez nas drogi. Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Profesora składamy wyrazy szczerego współczucia. Świat nauki i polska lewica dzisiejszej nocy poniosły nieodżałowaną stratę.

Szlachetny, mądry i skromny człowiek, który zawsze stanowczo odmawiał przyjęcia honorarium za udział w konferencjach czy innych wydarzeniach mówiąc:

„…Proszę pani, pieniądze przyjmuję tylko od biznesu, to Wy potrzebujecie wsparcia…”

Zawsze gotowy do pomocy szczególnie obywatelskim organizacjom zajmującym się trudnymi tematami wyłączenia społecznego, dyskryminacją, biedą, prawami człowieka.

  • Prawdziwy w tym, co głosił i jak żył
  • Niezłomny w działaniu na rzecz sprawiedliwości społecznej
  • Wybitny w dziedzinie, którą zajmował się naukowo
  • Odważny w politycznych wypowiedziach
  • Oddany sprawom społecznym
  • Pochylony z troską nad losem człowieka dotkniętego biedą i niedostatkiem

Żegnaj Profesorze… Żegnaj Przyjacielu… Pamiętamy…

Renata Berent-Mieszczanowicz
Przewodnicząca Demokratycznej Unii Kobiet
Prezes Federacji Polskie Lobby Kobiet

Ryszard Dąbrowski
Przewodniczący RACJA PL

Napisz komentarz
Musisz być zalogowany(a) aby napisać komentarz.
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
okladka_wedrowki
Wędrówki z mundurem po świecie

W maju, w Klubie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę rzecznika prasowego organizacji wojewódzkiej...

Zamknij