RACJA TV

Facebook.

Najczęściej czytane

IPN nie musi przepraszać za Szechtera. Sąd oddalił pozew Michnika

Warszawski sąd oddalił pozew Adama Michnika domagającego się od IPN sprostowania informacji dotyczącej jego ojca Ozjasza Szechtera. Instytut w przypisie do książki „Marzec 68” podał, że ojciec Adama Michnika został przed II wojną skazany za szpiegostwo.

pozew Michnika

W przypisach do publikacji „Marzec 68” ukazała się informacja o skazaniu Szechtera przed II wojną światową za szpiegostwo. Ojciec Adama Michnika – jak przypomina „Rzeczpospolita” – został faktycznie skazany lecz za próbę zmiany przemocą ustroju państwa polskiego przez działalność w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy kontrolowanej przez sowiecką agenturę. IPN pomyłkę sprostował już w swoim Biuletynie. Przeproszono też „wszystkich, których dobra osobiste zostały naruszone”.

Jednak Adam Michnik pozwał Instytut do sądu. Syn Ozjasza Szechtera domagał się sprostowania informacji w „Gazecie Wyborczej ” i „Rzeczpospolitej” oraz przekazania 50 tys. zł odszkodowania na cele charytatywne.

Sąd oddalił pozew Michnika. Reprezentujący IPN prawnicy podkreślali, że przestępstwa, za które został skazany Szechter, przedwojenny kodeks karny klasyfikował jeszcze ciężej niż szpiegostwo, bo jako zbrodnię stanu.

Źródło: rp.pl

http://www.pch24.pl/ipn-nie-musi-przepraszac-za-szechtera–sad-oddalil-pozew-michnika,21764,i.html#ixzz30rgm8ADQ

Adam Michnik syn Hindy i Ozjasza

Skąd zainteresowanie rodziną Adama Michnika? – On podpada pod mój projekt, bo jego ojciec Ozjasz Szechter (1901-82) ma swój biogram w XLVII t. Polskiego Słownika Biograficznego (jako ważna postać wśród przedwojennych polskich komunistów). Adam Michnik, jakby nie patrzeć, jest definicyjną wręcz częścią elity we współczesnej Polsce. Dla historyka przełomu XX i XXI wieku jest równie ciekawy, jak Hugo Kołłątaj dla historyka przełomu XVIII i XIX w.

W biogramie Szechtera w PSB wyczytać możemy, że miał nieślubnego syna, Adama, znanego dziennikarza, urodzonego w roku 1946. Matką Adama była Hinda Michnik (używająca później imienia Helena), urodzona w 1903 r., która miała już wcześniej syna Stefana (także nieślubnego) z innym komunistycznym działaczem, Samuelem Rosenbuschem, straconym ok. 1937 w ZSSR, w ramach Wielkiej Czystki – mówi Minakowski.

Prawnuk talmudysty, rodzina noblisty

Minakowski odnalazł kartę spisu ludności miasta Krakowa z 1910 r., w którym umieszczono także informację o rodzinie Michników, w tym także o (siedmioletniej wówczas) matce Adama. Można tam wyczytać, że dziadek Adama Michnika, Hirsch Michnik, był w roku 1910 wyrobnikiem dziennym (czyli bez stałego etatu, wynagradzanym dniówkami), wyznania mojżeszowego, który wraz z żoną Perlą z Grünwaldów i trojgiem małych dzieci mieszkał w Krakowie, przy ul. św. Sebastiana 34, w którym mieszkał też pradziadek Adama Michnika, Selig Michnik, który według wpisu w księdze, w wieku 65 lat wykonywał zawód “talmudysta”.

Po włączeniu tych informacji do Wielkiej Genealogii Minakowskiego udało się połączyć rodzinę Ozjasza Szechtera (znanego z PSB) z wielką rodziną krakowskich Żydów, których genealogię opracował prof. Dan Hischberg z University of California w Irvine. To z kolei, zestawione z innymi danymi zawartymi już w WGM pozwoliło Minakowskiemu zestawić najkrótszą ścieżkę łączącą Adama Michnika z Jarosławem Kaczyńskim. Naukowiec analizuje: „Prapradziadek Adama Michnika, Hilel Schmeidler, był bratem Sary, której mąż Symche Wachtel miał brata Berla, męża Eidel Mendelsohn, której siostra Chawa była teściową Julii Bergson, której pierwszy mąż, znany malarz Aleksander Lesser to brat hrabiego Zygmunta Lessera, żonatego z Laurą hr. Krasicką, wdową po Edwardzie hr. Dunin-Borkowskim, bracie ciotecznym Heleny z Wolskich, żony generała Jana Krukowieckiego. Synową generałostwa Krukowieckich była Bronisława Olszewska, siostra Julii, której praprawnukami są Lech i Jarosław Kaczyńscy. To wszystko jest już na Wielcy.pl.” – czytamy na stronie geneaolga. Minakowski publikuje skany dokumentów w internecie, na swojej stronie minakowski.pl/cud-purimowy-mamy-genealogie-michnikow .

Pytany o jakiegoś osoby bliższe Michnikom wskazuje, że znacznie bliżej niż do Kaczyńskich jest Michnikowi do wielkiego matematyka, prof. Hugona Steinhausa i francuskiego filozofa Henriego Bergsona, który otrzymał w 1927 r. literacką nagrodę Nobla. Teściową Hugona Steinhausa była siostra cioteczna babci Adama Michnika, zaś Henri Bergson to brat stryjeczny wspomnianej wyżej Julii z Bergsonów Lesserowej (synowej Chawy Mendelsohn, siostry ciotecznej Jakoba Binenfelda, którego szagier Roman Einhorn to prapradziad Adama Michnika).

Czy Michnik i Kaczyński są rodziną?

Minakowski zbadał, że wystarczy łańcuch 31 osób, z których każda kolejna jest dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem poprzedniej, by dojść od Adama Michnika do Jarosława Kaczyńskiego – Na pytanie kim jest dla Adama Michnika Jarosław Kaczyński, wyjaśnia: – Nie można tego powiązania określić, że są dla siebie kuzynami, choć można interpretować, że to kuzyni kuzynów kuzynów… Czy w tym przypadku słowo rodzina to nadużycie? – Myślę, że tak, bo jeśli ten łańcuch liczyłby 6-7 osób, to można określić ich jeszcze bliską rodziną. A tutaj mamy aż 31 stopni odległości, w dodatku nie mają wspólnych przodków, a związek idzie „zygzakiem”. Znam osoby, z którymi mam wspólnych przodków 250 lat temu i mówię do nich per pan. Z Jarosławem Kaczyńskim mam wspólnych przodków w wieku XV (Gabriel Tęczyński zm. 1496). Mogę mówić, że jestem kuzynem, ale jest to czysto teoretyczne – wyjaśnia.

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Donald Tusk Kasa
Zmarł Wiktor Kubiak – tajemniczy „ojciec chrzestny” Donalda Tuska

Nie żyje Wiktor Kubiak - menadżer kilku polskich piosenkarek, a także postać powiązana z komunistycznymi służbami specjalnymi i jeden z...

Zamknij