RACJA TV

Facebook.

Najczęściej czytane

1 Maja w Toruniu

Socjaldemokracja Polska w Toruniu tradycyjnie uczciła Święto 1 Maja pod obeliskiem ku czci Juliana Nowickiego. W uroczystości uczestniczyli członkowie Racji Polskiej Lewicy, z przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Józefem Ziółkowskim i członkiem Rady Krajowej na czele. Przewodniczący SDPL w Toruniu Andrzej Ruciński przedstawił drogę życiową Nowickiego, którą tragicznie zakończyła się podczas demonstracji w obronie ludzi pozbawionych pracy i godności. Podkreślił, że w przeciwieństwie do księdza Popiełuszki śmierć Nowickiego jest marginalizowana, lekceważona, a przecież obydwaj zginęli z policyjnej ręki. Zebrani złożyli wieńce i kwiaty.

Tegoroczne spotkanie pierwszomajowe miało wyjątkowy charakter. Decyzją Rady Miasta Torunia obelisk zostanie zlikwidowany. „Julian” od dawna był solą w oku prawicowych władz municypalnych, w różnych zresztą konstelacjach. Wysiłkiem lewicy i ludzi dobrej woli udało się Go obronić. Pikanterii dodaje fakt, że do tego wydarzenia doszło w sytuacji, kiedy po raz pierwszy w dziejach grodu Kopernika przewodniczącym Rady Miasta Torunia jest członek SLD. Partia ta z PiS -em i ugrupowaniem prezydenta tworzą – jak przyjęło się w mieście mówić – egzotyczną koalicję. 
Coraz intensywniej krąży pogłoska, że w miejscu zburzonego obelisku ma zostać wystawiony pomnik poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu. Wymagałoby to akceptacji przynajmniej części radnych PO,ale w Toruniu rządzące Polską ugrupowanie zdradza wyraźny PiS-owski grymas. I tak już u nas jest,nie tylko zresztą w Toruniu. Debatuje się, analizuje, wymienia argumenty, ale na końcu okazuje się, że o wszystkim decyduje grymas.

Bogdan Lewandowski

Napisz komentarz
Musisz być zalogowany(a) aby napisać komentarz.
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
1 Maja flaga
Bliżej Wam do Święta Pracy, czy do… nekromani?

1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku. Święto wprowadziła w 1889...

Zamknij